Olejowanie podłogi drewnianej podkreśla usłojenie drewna, wydobywa jego kolor, jednocześnie nadając mu ciepły odcień oraz zwiększa jego trwałość. Olej jest przeznaczony głownie do drewna twardego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Nie polecamy zabezpieczania olejem lub woskiem miękkich gatunków drewna. Olejowanie nie tworzy na powierzchni podłogi jednolitej powłoki, a jedynie ją zabezpiecza. Wnika w głąb drewna, dzięki czemu podłoga zachowuje bardzo naturalny wygląd. Podłogi olejowane polecane są szczególnie do pokoi dziennych, pokoi dziecięcych, salonów oraz pomieszczeń biurowych. Powierzchnia tak wykończonej podłogi jest przyjemna w dotyku, nie elektryzuje, nie absorbuje kurzu i niweluje efekt poślizgu.

Powstałe w wyniku użytkowania zadrapania i rysy na powierzchni podłogi drewnianej pokrytej olejem są mniej widoczne niż na lakierowanej, a wszelkie ubytki powstałe w trakcie eksploatacji można zamaskować dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne w należytym utrzymaniu i konserwacji powierzchni olejowanej jest możliwość punktowej naprawy uszkodzeń  w przeciwieństwie do lakieru, który  możemy stosować wyłącznie na całej powierzchni podłogi. Odcień desek wyrównuje się w szybkim tempie po zakończeniu prac sprawiając, że domownikom trudno będzie odnaleźć miejsce, w którym doszło do uszkodzenia mechanicznego. Olejowane podłogi starzeją się w bardzo naturalny i efektowny sposób, co dodaje uroku drewnianej powierzchni posadzki.

Olej powstały na bazie naturalnych składników z łatwością przenika w pory drewna i uwydatnia usłojenie, pozostawiając na podłodze aksamitny połysk. Posadzka nasączona olejami nie pęcznieje i nie pęka, zaś na jej powierzchni nie powstaje szczelna warstwa powodująca zatykanie porów desek. Substancja konserwująca głęboko wnika w strukturę drewna, uodparniając ją na działanie czynników zewnętrznych. Wszystkie wymienione wcześniej właściwości olejów sprawiają, że ta metoda renowacji podłoża jest z powodzeniem wykorzystywana do zabudowy łazienek, kuchni i wszelkich pomieszczeń narażonych na długotrwale oddziaływanie wilgoci.

Inaczej wygląda to w przypadku wosku, który zabezpiecza powierzchnię przed przenikaniem wody, a także pielęgnuje i utwardza drewno tworząc zwartą warstwę ochronną. Wosk posiada stałą konsystencję, dlatego nie wnika w naturalną podłogę tak głęboko jak olej. Po nałożeniu na drewnianą fakturę i wypolerowaniu przekształca się w elastyczną powłokę, która powinna być odnawiana w pewnych odstępach czasu. Nadaje ona deskom jedwabisty i przyjemny w dotyku połysk. Zabezpieczona przez nas posadzka nie traci swych naturalnych właściwości, a ponadto wygląda jak świeżo zamontowana, co podkreśla jej rustykalny, niepowtarzalny styl.